מחדל "מפעל המוות" ממשיך להדהד - מדינת ישראל מאפשרת לעבריינים לחמוק מעונש 2010

 

ב-17 לינואר 2010 פורסם פס"ד שערורייתי שזיכה את הנהלת תעשיות אלקטרוכימיות משורה של עברות על החוק. עיון בפסק הדין חושף שהסיבה לזיכוי הינה רשלנות של המשרד להגנת הסביבה.
עמותת אזרחים למען הסביבה בגליל והקואליציה לבריאות הציבור עוקבים אחר מפעל תעשיות אלקטרוכימיות, ואחר התנהלות המשרד להגנת הסביבה ביחס אליו במשך שנים.
מנתונים שיש בידנו ברור לנו שהיו למשרד להגנת הסביבה אינסוף ראיות בכדי להרשיע את הנאשמים, לכן עובדת זיכויים מעלה אצלנו תהיות ובעיקר דאגות רבות.
 
בעקבות הפרסום אמר אמש יו"ר הקואליציה ד"ר ג'ימי קריקון:
"המשרד להגנת הסביבה צריך לערוך בירור יסודי בכדי לבחון התהליכים  שגרמו למחדל הזה במטרה לשנות את אופן התנהלותו בהווה ובעתיד".
 

 
א. המחדל העיקרי של התביעה הוא בסעיפי האישום, שהתייחסו מלכתחילה בעיקר לאירועים פרטניים של זיהום אוויר. גם אם כתב האישום היה מתקבל במלואו, מדובר בעבירות בדרגת חומרה פחותה ממה שראוי היה להאשים את צוות המפעל. העבירות המיוחסות חורגות מתחום העבירות ה"סביבתיות" וגובלות בעבירות דוגמת גרימת מוות ברשלנות.
 
ב. המשרד להגנת הסביבה הביא לביהמ"ש עדויות שחלקן לא מבוססות די הצורך. בהליך פלילי רמת ההוכחה הנדרשת היא גבוהה במיוחד - והשופט החמיר עם התביעה לעניין זה. עוד מחדל משמעותי בניהול התיק המשפטי הזה, הוא בכך שלא הביאו כעדים את התושבים באזור אשר נדרשו להישאר בבתיהם בעת האירועים, גם השופט מתייחס לכך (עיינו בעמ' 8 לפסק הדין)
 
ג. למרות האמור לעיל ובהסתמך על התקדים של כרמל אולפינים, והערעור שנתקבל שם, אנו סבורים שערעור על פסק הדין עשוי להתקבל, לכל הפחות במספר סעיפי אישום. הניתוח המשפטי של השופט ביחס ליסודות העבירה אינו נקי מספקות (בפרט בסעיף האישום של פליטת עשן שחור).
 
לפרטים נוספים: 
עו"ד אמיר ישראלי – 0528858495
עו"ד ג'מילה הרדל ואכים - 0529966544

 

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית מחדל "מפעל המוות" ממשיך להדהד- מדינת ישראל מאפשרת לעבריינים לחמוק מעונש