זיהום כספית בדגי הים ובחוף באזור עכו וצפון מפרץ חיפה 9.7.15

עדכון מה- 12.7.15: משרד הבריאות מצטרף להמלצות לאסור דיג באזור. עם זאת, משרד החקלאות, האחראי על הכרזת אזורים אסורים לדיג, עדיין לא נענה ליישום ההמלצות. יותר מזה, ברשות משרד החקלאות סירה בודדת לפיקוח בכנרת ובים התיכון. במידה ויאסר הדיג באזור לא בטוח שמשרד החקלאות יוכל לפקח כנדרש:

אין סירה באופק, עמיר בן דוד, ידיעות אחרונות, 12.7.15

המפרץ המורעל - הזיהום בדגה באזור הצפון זינק כמעט פי שלושה בתוך שנתייםעמיר בן דוד, ידיעות אחרונות, 9.7.15

מהחוף הזה כדאי להתרחק, עמיר בן דוד, ידיעות אחרונות, 30.6.15

 

ב- 30.6.15 הוציא רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, מכתב בו פנה למשרד הבריאות, החקלאות, הפנים ועיריית עכו ודרש לפעול בדחיפות בעניין ריכוזי הכספית החריגים במיוחד, של אלפי אחוזים מעל לרמות המותרות, שנתגלו בחוף הסמוך למה שהיה בעבר מתחם תעשיות אלקטרוכימיות ובדגים שנדוגו באזור.

למרות הדרישה של המשרד להגנת הסביבה אף גורם לא פעל בעניין. הדייג עדיין מותר, החוף לא מגודר ולא יצאה ידיעת אזהרה לציבור.

 

כבר ב- 2009 נמצאה חריגה של כ- 10% בדגים החופיים במפרץ, שהביאה להמלצת המכון לחקר הימים לבחון את האפשרות להגבלה זמנית של דייג ושיווק דגים חופיים מצפון מפרץ חיפה, בגלל רמות חריגות של כספית. דבר זה לא נעשה. המלצה זו חזרה והופיעה גם בשנת 2012. בנוסף, המכון המליץ גם על שינוים בתקנים ובחקיקה, לשם הקטנת הסיכון לזיהום דגים בכספית.

ההשפעה הרעילה גדלה בים סגור כמו הים התיכון. השפעת הרעלים גדלה אף יותר במים רדודים כלומר במדף היבשתי. כספית שמקורה במשקעים היסטוריים מזוהמים מומרת באיטיות למתיל כספית (MeHg). טורפי העל וביניהם האדם, הנמצאים בראש הפירמידה, חשופים לריכוזי מתכות כבדות הגבוהים בהרבה מריכוזם ההתחלתי במי הים, וצוברים אותם ברקמות ובאיברים הפנימיים.

 

ריכוזי כספית חריגים בחופי צפון מפרץ עכו, רני עמיר, מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, 30.6.15

דרישה דחופה לביצוע המלצותיו של רני עמיר, עו"ד ג'מילה הרדל-ואכים, אזרחים למען הסביבה

 

 

אף אחת מהרשויות - משרד הבריאות, החקלאות, הגנת הסביבה, עיריית עכו - לא יכולים לטעון שלא ידעו שיש בעיה של זיהום ים וקרקע בכספית. כבר 20 שנה הבעיה ידועה. הקשר למפעל תעשיות אלקרוכימיות ששהה בסמוך לחוף ברור, ולמרות שהמפעל נסגר כבר לפני עשר שנים השפעת הכספית על הקרקע, המים והחיים בו ניכרת ותמשיך לעוד שנים רבות. המפעל יצר במשך 50 שנה כלור באלקטרוליזה של כספית.

 

נוכחות ריכוזי כספית ברמות מבהילות לאורך חופי עכו, ליד מתחם תעשיות אלקטרוכימיות 30.6.15

 

 

 

 

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית זיהום כספית בדגי הים ובחוף באזור עכו וצפון מפרץ חיפה 9.7.15