בקשה לקבלת צו ביזיון בית המשפט נגד מפעל חוד פלדה בעכו 19.7.15

 

 ביזיון בית משפט חוד פלדה

 

עמותת אזרחים למען הסביבה הגישה היום (19.7.15) בקשה לקבלת צו ביזיון בית המשפט נגד מפעל חוד פלדה בעכו.

הבקשה הוגשה לאחר שהמפעל לא עמד בהתחייבויות שלו על פי הסדר הפשרה בתובענה הייצוגית שהוגשה נגדו בשנת 2006.

הבקשה, שהוגשה בשם תושב מקיבוץ כפר מסריק ותושבת מקיבוץ עין המפרץ, מבקשת מבית המשפט לחייב את המפעל בקיום הסדר הפשרה באמצעות הטלת קנס על התאגיד, והטלת קנס או מאסר על מנכ"ל המפעל, הבעלים שלו והמגשר שליווה את הצדדים בהסדר הפשרה.

התביעה הייצוגית נגד המפעל היתה אחת התובענות הייצוגיות הסביבתיות הראשונות שהוגשו לאחר חקיקה חוק התובענות הייצוגיות בשנת 2006, והיא עמדה אז על סכום של למעלה ממיליארד שקל. התביעה הוגשה על ידי ארבעה מהתושבים שגרים באזור המפעל ובראשם הפעיל הסביבתי יזהר רשף ז"ל, אשר הוביל במשך שנים רבות מאבק מתיש במפעל שזיהם את האזור וגרם מפגעים קשים לסביבה ולבריאות התושבים. יזהר נפטר ממחלת הסרטן בשנת 2009 , לפני שהתיק נסגר, אבל תושבי קיבוץ כפר מסריק המשיכו להוביל את המאבק במקומו.

לאחר משא ומתן ארוך בין התובעים והמפעל שהתנהל באמצעות המגשר שמונה על ידי בית המשפט, מנכ"ל עמותת צלול לשעבר, נחתם בין הצדדים הסדר פשרה מאכזב. על פי הסדר הפשרה, המפעל התחייב לבצע שורה של פעולות להפחתת הפליטות לאוויר ושילם לכל אחד מארבעת התובעים המייצגים 10,000 ₪, וסכום של 330,000 ₪ שכ"ט עו"ד.

בנוסף, על פי ההסדר, המפעל היה אמור להפקיד סכום של 330,000 ₪ עבור קרן לתרומה סביבתית ולהקים וועדת הידברות משותפת שתהווה כתובת לתושבים לתלונות וקבלת מידע ותייתר הליכים משפטיים בעתיד.

למרות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה, בית המשפט אישר את ההסדר כפסק דין בשנת 2012. מאז ועד היום, מנסים התושבים לגרום למפעל לקיים אותו ללא הצלחה. גם המגשר, שעל פי פסק הדין היה אמור לנהל את הקרן ואת וועדת ההידברות, עבר לעבוד בחו"ל ולא מילא את חלקו.

לפני כשנה, פנו התושבים שוב לעמותת אזרחים למען הסביבה, אשר ליוותה אותם במאבק לפני הגשת התביעה הייצוגית. התושבים ממשיכים עד היום לסבול מהמפגעים שהמפעל יוצר: רעש, ריחות, עשן וזיהום אוויר.  

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, שמייצגת את התושבים: "הליכים של ביזיון בית המשפט נחשבים לצעד קיצוני ולא שגרתי, מאחר ויש בהם אופי פלילי, אבל הנהלת המפעל לא הותירה לנו ברירה אחרי שפנינו אליה במשך כשנה. לא רק שהמפעל לא מקיים את פסק הדין הזה, הוא ממשיך לזלזל בהוראות החוק ורישיון העסק שלו, להפר אותם ולפגוע בבריאות התושבים. עד היום הרשויות היו סלחניות כלפיו יחסית והסתפקו בדרישות ושימועים, אבל לפני כחודש, ובעקבות ריבוי החריגות והלחץ של התושבים, המשרד להגנת הסביבה הטיל עליו עיצום כספי גבוה. מקווה שהבקשה שהגשנו תגרום למפעל לקיים את פסק הדין ולשפר את ההתנהלות שלו בכלל."

ידיעה בחדשות השעה 6:00, רשת ב', 20.7.15 

הבוקר הזה, מגזין הבוקר עם אריה גולן, רשת ב', 20.7.15

מפעל חוד מתכות ביזה את החלטת ביהמ"ש, עמיר בן דוד, ידיעות אחרונות, 20.7.15

دعوى ضد مصنع فولاذ في عكا أهان وحقر المحكمة, 20.7.15

 

מבט עם יעקב אילון - זיהום אויר ממפעל חוד מתכות, 23.7.15

 

 

 

 

פרסומים קודמים:

סכנה מרחפת, עמיר בן דוד, ידיעות אחרונות, 22.12.06

פלדה קטלנית, יואב כהן, גלי צה"ל, 22.12.06

המשרד להגנת הסביבה דורש ממפעל חוד מתכות לטפל בדיאוקסינים, 20.10.06

משעות הבוקר ועד אחרי הצהריים סבלו תושבי קיבוץ כפר מסריק מריחות חזקים וצריבות בעיניים ובגרוןיום שישי, 29.5.15

הרשויות מתרשלות והתושבים עומדים לבדם מול המפעלים המזהמים, "האוייבים השקופים", הילה אלרואי, חדשות 10, 12.5.15

 

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית בקשה לקבלת צו ביזיון בית המשפט נגד מפעל חוד פלדה בעכו