דרוש לחיפה - אוויר לנשימה

 

 

 

 

 

 

 

 

היום נערך דיון נוסף של הועדה לביקורת המדינה בנושא הטיפול בזיהום אוויר ממקורות נייחים - דוח מבקר 65ג 31.10.16

 

ועדת ביקורת המדינה ממשיכה במעקב אחר נושא הטיפול בזיהום אוויר ממקורות נייחים במפרץ חיפה.

יו"ר הועדה, ח"כ קרין אלהרר: "יש כאן עניין לאומי של ביטחון ובריאות הציבור שלא יכול להישאר בגבולות המשרד להגנת הסביבה ומחייב את התגייסות הממשלה כולה. הוועדה לא תניח לנושא הזה".

בדיון התייחס חבר הכנסת דב חנין לכך שמנהל לשכת ראש הממשלה פנה לראש העיר יונה יהב וביקש לבטל את הצו שהוציא לסגירת כרמל אולפינים משיקולי ביטחון והגיש שאילתה דחופה לראש הממשלה הדורשת לחשוף את אותם "נימוקים ביטחוניים" העומדים, כביכול, מאחורי הצורך למנוע את סגירת המפעל המזהם. חנין תהה כיצד ראש הממשלה נפקד מדיון בנושא חשוב כל כך הדן בחיי אדם.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "זיהום האוויר החמור במפרץ חיפה ימשיך לרדת כי אנחנו פועלים, אבל חייבים להודות - הוא לא ירד מעבר לסף מסוים". עוד הזכיר המנכ"ל כי החל שלב ראשוני מאוד ולא פורמלי של בחינת תהליך ארוך טווח להוצאת התעשיה המזהמת ממפרץ חיפה.

בתשובה לדברי נציג ​משרד הכלכלה שאמר שהתקינה לגבי המפעלים בחיפה היא המחמירה בעולם - עו״ד ג׳מילה הרדל, מנהלת 'אזרחים למען הסביבה' בועדה לביקורת המדינה: "אין לי בעיה עם זה שמשרד הכלכלה יגן על המפעלים וייצג את האינטרסים שלהם. זה התפקיד שלו. יש לי בעיה עם זה שהמשרד להגנת הסביבה עושה את זה והבכירים שלו מתבטאים בכל מקום שהמפעלים עומדים בתקנים כשבמקביל כל שנה יש רצף של אירועי הפרת חוק ועבירות סביבתיות ומתנהלים הליכים נגד המפעלים. הבעיה האמיתית היא לא עם הדרישות שניתנו למפעלים אלא עם כך שהמפעלים לא עומדים בדרישות האלה". עוד היא מוסיפה: "הדיון הזה מתקיים בעיתוי מיוחד - תקופה של תקלות חוזרות במפעל כרמל אולפינים ומפעלים נוספים וסוף סוף עירית חיפה החליטה להפעיל צעד חשוב ומרתיע ולהוציא צו סגירה מינהלי. המשרד פעל עד היום לא רק באמצעים אכיפתיים לא מרתיעים כמו שכולנו יודעים (שימועים שלא עוברים לשלה אכיפה מתקדם וקנסות שלא משולמים במלואם) אלא הוא גם הסתיר את המידע האמיתי המלא וממשיך לעשות כך ובכך מונע מהרשויות האחרות ומהציבור להפעיל אכיפה. התוצאה של האכיפה המקלה היא שאין ירידה במספר התקלות, להיפך. בתוך שנתיים היו במפעל כרמל אולפינים 158 אירועי הזרמה חריגה ללפיד ובמפעל גדיב היו 221 אירועים".

אנחנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה להגיש את מלוא המידע לבית המשפט ולהציג את כל הסיכונים לסביבה ולבריאות הציבור שיש מהמפעל הזה כשהוא עובר על החוק, ולפרסם את המידע המלא לציבור.

 

לצפייה בשידור הדיון - 31.10.16

 

הדיונים הקודמים:

דיון בועדה לביקורת המדינה על מסקנות דו"ח מבקר המדינה 65ג, 23.6.16

דיון של הועדה לביקורת המדינה באוניברסיטת חיפה, 21.2.16

דיון בועדת ביקורת המדינה בנושא זיהום אוויר במפרץ חיפה - ישיבת מעקב שלישית 7.6.16

 

 

 

בתקשורת:

ח"כ חנין: לחייב את נתניהו להופיע בוועדה לביקורת המדינה בעניין הזיהום בחיפה, צבי זרחיה, דה מרקר, 31.10.16

הזיהום במפרץ חיפה: להגביר שקיפות הנתונים לציבור, מערכת פרוטוקול, 31.10.16

זיהום בלי שקיפות: סערה בעקבות פליטת החומרים המסוכנים בחיפה, יובל בגנו, מעריב, 1.11.16

 

 

 

 

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית היום נערך דיון נוסף של הועדה לביקורת המדינה בנושא הטיפול בזיהום אוויר ממקורות נייחים - דוח מבקר 65ג 31.10.16