דרוש לחיפה - אוויר לנשימה

 

 

 

 

 

 

 

 

דיון בוועדה לביקורת המדינה: המסקנות ידועות, אין שינוי בהתנהלות המהג"ס

 

הבוקר (23.6.15) התקיים דיון בוועדה לביקורת המדינה על מסקנות דו"ח מבקר המדינה 65ג שפורסם בחודש מאי ובו התפרסמו הליקויים של טיפול המשרד להגנת הסביבה בזיהום אוויר ממקורות נייחים.

 

עו"ד ג'מילה הרדל-ואכים, מנהלת פרויקט שקט תעשייתי בעמותת אזרחים למען הסביבה הדגישה שלאותן המסקנות שהוצגו בדו"ח 65ג לשנת 2014 הגיעה העמותה כבר בשנת 2010 והן פורסמו בדוחות שקט תעשייתי, ולמרות שעברו מספר שנים לא נראה שינוי: עד היום הציבור לא מקבל מידע מלא על הפליטות מתעשייה, אין גורם אחד שמפקח באופן שוטף על ביצוע הדרישות מהמפעלים, אוכף ומרכז את כל המידע.  

  

המשרד להגנת הסביבה ערך בדיקות פתע במפעלים בשנים 2011 ו-2012 ומספר המפעלים החורגים עלה משנה לשנה במחוז חיפה, למרות התוצאות הפסיק המשרד את דיגומי הפתע ובשנת 2013 לא ערך כלל בדיקות פתע. ועל אף ההודעה של המשרד על חידוש הדיגומים ב-2014, המשרד לא פרסם תוצאות לגבי השנים 2014 - 2015.

 

שולי נזר, סמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה: המצב כיום הוא שאין למשרד מספיק משאבים לטפל בזיהום אוויר בישראל והמצב לא הולך להשתפר בשנים הקרובות.

 

חברת הכנסת קארין אלהרר, יו״ר הוועדה בתגובה לנציגי המשרד להגנת הסביבה: העדר תקציב זה התירוץ של כל משרד. יש צורך בהסטת תקציבים לטובת דיגומי פתע. תקציב תמיד יהיה חסר.

 

אנחנו מזכירים שהמשרד משקיע תקציבי ענק בשנים האחרונות בתהליכים פחות חשובים מדיגומי פתע, כמו תהליך רישוי משולב שכל מטרתו זה רק להקל על מפעלים. 

 

למרות שדוח המבקר לא התייחס לנושא זה, נציגת עמותת אזרחים למען סביבה ביקשה להדגיש בפני הוועדה כי המשרד להגנת הסביבה לא פרסם את תוצאות מסקנות הוועדה הפנימית לבדיקת תפקוד המשרד במפרץ חיפה שהוקמה לאור ריבוי התאונות והאירועים המסוכנים שארעו במפרץ.  הוועדה הוקמה לפני שנה ע"י השר עמיר פרץ ועד היום לא התפרסמו מסקנותיה. לעניין זה ענו שולי נזר ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר, שיפרסמו מסקנות תוך שבוע.

 

במסקנות דו"ח מבקר המדינה עלו ליקויים בנושא אכיפה. עו"ד ג'מילה הרדל ואכים הדגישה בדיון, שהמשרד הגיש בשנה האחרונה 25 כתבי אישום ורק ששה עיצומים בכל הארץ ושלא הורשע אף נושא משרה או מנהל. דוד לפלר טען שחבל שנציגי התעשיינים לא נמצאים והדיון חד צדדי כי הם טוענים שהמשרד מחמיר איתם.

 

לנושא אזור נפגע זיהום אויר, לפלר טוען שנכון להיום הקריטריונים להכרזה לא מתקיימים, ושלא קיבלו המלצה על כך ממשרד הבריאות ובנוסף שיש לכך גם היבטים שליליים. עו"ד ג'מילה הרדל ואכים ענתה שמשרד הבריאות כבר המליץ פעמיים בעבר וקבע שהקריטריונים מתקיימים. נציגת משרד הבריאות חזקה את טענותיה של עורכת הדין ואמרה שאכן נתנה המלצה ב 2012 אך המשרד להגנת הסביבה ביקש לשקול שוב. "משרד הבריאות ממשיכים לבדוק את הנושא אבל עד היום לא פנו אלינו שוב מהמשרד להגנת הסביבה לקבלת עמדה". יו״ר הועדה התרעמה וענתה: "האם אתם, משרד הבריאות, מחכים שיבקשו מכם? לא תגדילו ראש"

פרוטוקול הדיון

 

"המשרד להגנת הסביבה כשל במניעת זיהום האוויר", סמר עודה, חי פה, 23.6.15

 

 

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית דיון בוועדה לביקורת המדינה: המסקנות ידועות, אין שינוי בהתנהלות המהג"ס