תעשיות אלקטרוכימיות

 

פרוטרום הורג! כתוב בשלט שנמצא בשדות כפר מסריק מראשית המאבק בפרוטרום בשנות ה- 80 ועד היום. מאז מפעל פרוטרום אינו רצוי - בשום מקום.

מפעל "תעשיות אלקטרוכימיות" (פרוטרום) בעכו היה מפעל לייצור PVC וכלור בשיטת אלקטרוליזה של כספית. למרות שהיה סמל לזיהום מסוכן במשך 50 שנות פעילותו נסגר המפעל רק לאחר סדרת תקלות והפסדים. המפעל זיהם במשך שנים את האוויר, הים והקרקע בחומרים מסרטנים ובכספית. נגד המפעל הוגש כתב אישום חמור ובמשרד להגנת הסביבה היו בטוחים שההרשעה בכיס. התיק היה אמור להיות אות ניצחון ותמרור אזהרה למזהמים. אבל כדי להרשיע צריך לספק הוכחות.

עד היום עומד המפעל נטוש ושטח הקרקע עליו עמד לא נוקה ונותר מזוהם. כך, עשר שנים לאחר שנסגר המפעל הוא ממשיך לפגוע בקרקע, בים ובבעלי החיים בגלל הזיהומים הקשים שהשאיר אחריו.

קבוצת דלק שבבעלות יצחק תשובה רכשה את השטח במטרה להקים עליו מתקן לקליטת גז מהקידוחים בים התיכון, רק העובדה שמשרד הבטחון התנגד למהלך כיוון שמפעל רפא"ל צמוד לשטח מנעה את התוכנית.

חברת תעשיות אלקטרוכימיות וחברת הבת שלה - פרוטרום, נרכשו בשנת 1973 ע"י חברת האחזקות ICC.

 

מהלך האירועים:

אוקטובר 2003 - המפעל נסגר בעקבות שריפה גדולה ופיצוץ גדול שארעו במפעל.

יוני 2004 - למרות הזהרות המשרד לאיכות הסביבה (שידע על הזיהום הכבד שהמפעל יוצר שנים קודם) והיועץ המשפטי לממשלה לגבי הסכנות המידיות הכרוכות בהפעלת המתקנים, החליטה השופטת גילאור על הפעלת המפעל מחדש. החלטתה איימה על בריאותם וחייהם של העובדים ושל עשרות אלפי תושבי עמק עכו והקריות.

יולי 2004 - בעקבות ההד הציבורי הגדול שהתעצם לאחר הדיון בביהמ"ש ביוני, והבקשה של המשרד לאיכות הסביבה, של אזרחים למען הסביבה ושל הקיבוצים לעיון מחדש בהחלטת השופטת, התקיים דיון בביהמ"ש המחוזי. כבר בתחילת הדיון הבהירה השופטת גילאור כי שינתה את החלטתה הקודמת והורתה לסגור את המפעל.

אוקטובר 2004 - שלחו מספר ארגונים וישובים באזור דרישה להקפאת הליכים לגבי מכירת המפעל והפעלתו מחדש.

ינואר 2005 - "מפעל המוות" - התפרסם תחקיר מזעזע אודות מה שהתרחש בתוך המפעל: "רק כשהתפזרה העננה הרעילה מהפיצוץ האדיר במפעל תעשיות אלקטרוכימיות, החלו להתגלות ממדי האימה.• מאות עובדים נחשפו במשך שנים לחומרים מסוכנים ללא הגנה, • מי שאובחנה אצלו חשיפה בלתי חוקית לכספית, נשלח לעבוד בסביבת חומר מסרטן אחר, "כדי שיתאוורר".• עשרות עובדים חלו בסרטן, במחלות כבד, עברו כריתות, לקו באימפוטנציה ובעקרות ונשלחו לאשפוז פסיכיאטרי.• בהוראת ההנהלה נאלצו העובדים לקבור באדמת המפעל מאות טונות של פסולת רעילה.• לפני ביקורות איכות הסביבה הורו להם להשבית מתקנים מזהמים.• רק כעת מעיזים העובדים לדבר לראשונה על המחלות הקשות, על מות חבריהם ועל שלטון הפחד במפעל".

עמותת אזרחים למען הסביבה הקימה מטה מאבק במגמה לסגור את מתחם המפעל, לפנות ממנו את כל העובדים, ולפעול לטיהור השטח מהחומרים המסוכנים. 

השר שלום שמחון שנכנס לתפקיד השר לאיכות הסביבה ב-12.1.05 הודיע לאחר חמישה ימים בלבד, כי המפעל שכונה בתחקיר ידיעות אחרונות - "מפעל המוות" - לא יפתח שוב.

פברואר 2005 - מטה המאבק עלה לירושלים, יחד עם עשרות עובדים חולים, על מנת להגיש תלונה במטה הארצי של המשטרה, בדרישה לפתיחה מיידית של חקירה פלילית. בצהרי אותו יום, השתתפו העובדים ונציגי מטה המאבק בדיון בכנסת, וגם הוא סוכם בדרישה לפתיחה מיידית של חקירה פלילית והקמת ועדת חקירה ממלכתית.

אוקטובר 2005 - התקיים טקס הנחת אבן הפינה של מפעל פרוטרום במגדל העמק, במעמד מ"מ ראש הממשלה שר האוצר ושר התמ"ת – אהוד אולמרט.

עדיין לא מוצה הדין עם האחראים למחדל שעולה בחיי אדם ובכספי ציבור: שוב המזהם לא משלם, וגרוע מכך- מקבל עידוד מכספי המדינה. כ-100 מעובדי מפעל תעשיות אלקטרוכימיות לשעבר, הפגינו כנגד החלטת משרד התמ"ת להעניק למפעל פרוטרום ולבעליו ג'והן פרבר, מענק בעקבות העברתו מעכו למגדל העמק. ההפגנה התקיימה במהלך טקס להנחת אבן הפינה למפעל.

לטענת העובדים, חברת ICC ופרבר, שהם גם הבעלים של תעשיות אלקטרוכימיות שבפירוק ושל פרוטרום חייבים להם כספים רבים, ולכן אין שום סיבה שהמדינה תסייע להם, לפני שהם יקבלו את כספם.

יולי 2008 -  80 עובדי מפעל "תעשיות אלקטרוכימיות" בעכו תבעו אותו, יחד עם שורה ארוכה של גורמים אחרים, לאחר שחלו כתוצאה מחשיפה לחומרים רעילים ומסוכנים. ביהמ"ש פסק להם סכום כולל של כ-10 מיליון שקלים, עם פיצוי משתנה לכל תובע בהתאם לחומרת מצבו. מטה המאבק: הסכומים מגוחכים; חיי אדם בישראל שווים כמה אלפי שקלים בלבד. 

2011 - קבוצת דלק שבבעלות יצחק תשובה רכשה את השטח במטרה להקים עליו מתקן לקליטת גז מהקידוחים בים התיכון, רק העובדה שמשרד הבטחון התנגד למהלך כיוון שמפעל רפא"ל צמוד לשטח מנעה את התוכנית. בינתיים, לא משתלם לבעלי הקרקע לנקות אותה בגלל העלויות הגבוהות (מאוד). השטח נשאר מזוהם.  

יוני 2015 - המפעל סגור כבר 10 שנים אבל ממשיך לזהם. במדידות שנערכו במסגרת הניטור הלאומי של הים התיכון המבוצע ע"י המכון לחקר ימים ואגמים בדגה במפרץ עכו נמצאו ריכוזי כספית חריגים במיוחד בדגים. מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית המליץ למשרד החקלאות לאסור על דיג באזור, למשרד להגנת הסביבה לסגור את החוף של מתחם תעשיות אלקטרוכימיות לשעבר ע"י גידור ושילוט אזהרה למען האנשים המסתובבים בחוף ולמשרד הבריאות לבצע מדידות כספית בחופים הרחצה המוכרזים באזור.

בשנים האחרונות חברת פרוטרום פנתה לכמה רשויות בכדי להקים את המפעל בתחומן: עמק יזרעאל, פארק תעשיה ציפורית (נצרת עילית), אלון תבור, מגדל העמק, עמק המעיינות... אולם לאחר בדיקה מעמיקה של מחדלי החברה בעבר ובעקבות התנגדות נחרצת של תושבים מקומיים עירניים ואחראים, החליטו בכל אחת מהרשויות האלה לא לאפשר את הקמת המפעל בתחומם. לאחר כל הסירובים הגיעה פרוטרום לאזור תעשיה בגלבוע וקיבלה אישור הקמה למרות כל חטאי העבר.

מטה המאבק פעל ללא לאות, למניעת הקמתו של מפעל פרוטרום בגלבוע. תוך כדי פרסום נזקי החברה והתאגיד לו היא שייכת – ICC. לא היה קשה למצוא את הנזקים של פרוטרום ותעשיות אלקטרוכימיות באינטרנט, באתר שלנו - אזרחים למען הסביבה וגם באתר של הקואליציה לבריאות הציבור, ובכלל בכל אמצעי התקשורת.

פרוטרום ותאגיד ICC הוליכו שולל את גורמי החוק, את המשרד להגנת הסביבה ואת המתלוננים נגדה – וכעת... למרות שהמדינה תומכת במפעל, הוא לא רצוי בשום מקום.


יולי 2015 - מנכ"ל פרוטרום מודיע כי הוחלט למשוך את התוכניות להקמת המפעל בגלבוע בגלל מחאת התושבים, שבראשם ראש המועצה החדש עובד נור.

 

 

 

 

הועדה למפגעים סביבתיים בכנסת מתריעה: תעשיות אלקטרוכימיות מהווה סיכון ביטחוני ובריאותי לאזור (2004)
מפעל תעשיות אלקטרוכימיות יסגר 2004
תעשיות אלקטרוכימיות - דרישה להקפאת הליכים 2004
השר לאיכות הסביבה אמר לתושבי הגליל המערבי כי הוא יפעל לפינוי וניקוי שטח המפעל בעכו כ"פרויקט לאומי" (2005)
"הגדת פסח סביבתית-חברתית" 2005
תעשיות אלקטרוכימיות: הציבור משלם 2004
עובדי תעשיות אלקטרוכימיות לשעבר מוחים: ICC ופרבר חייבים כסף ולכן לא זכאים לסיוע (2005)
חשבון נפש - סינדרום "המזהם לא משלם" 2010
חשבון נפש - סינדרום "המזהם לא משלם" - טקס הנחת אבן פינה 2010
מטה מאבק נגד חידוש פעילות מפעל תעשיות אלקטרוכימיות 2004
מטה המאבק לסגירת וטיהור מתחם "תעשיות אלקטרוכימיות" 2005
"מפעל המוות" לא יפתח שוב 2005
"מפעל המוות" עוד לא מת 2005
עדויות נוספות ממפעל המוות 2005
מחדל "מפעל המוות" ממשיך להדהד - מדינת ישראל מאפשרת לעבריינים לחמוק מעונש 2010
מפעל המוות - התחקיר המלא של 7 ימים, ידיעות אחרונות 2005
כישלון שצורב בגרון: המפעל הכי מזהם יצא נקי 2010
סגירת "מפעל המוות" - כרונולוגיה 2005

צרו קשר للاتصال بنا

דרכי התקשרות עם עמותת אזרחים למען הסביבה

משרד העמותה: רחוב הנפח 10, קומה 1, כרמיאל

אימיילinfo@cfenvironment.org.i

פקס:  04-9978837

הצטרפו אלינו انضموا إلينا

אתם כאן: דף הבית מה אנחנו עושים תעשייה תעשיות אלקטרוכימיות