עמותת אזרחים למען הסביבה

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית טבעית היא למעשה יחסי הגומלין הטבעיים שבין צמחים, בעלי חיים, פטריות, חיידקים ווירוסים המקיימים מערכת אקולוגית יציבה בה אוכלוסיות אוייבות מאזנות זו את זו. במקומות בהם הופר האיזון הטבעי במערכת ניתן להשיג שליטה ע"י שימוש בהדברה ביולוגית יזומה. כך למשל ניתן להשיג שליטה באוכלוסיית יתושים מזיקה ומציקה ע"י הבאת דגי גמבוזיה לאזור הנגוע, הדגים הרעבים יאכלו את היתושים בתיאבון ולמעשה יפחיתו את כמותם או ידבירו אותם כליל.

השימוש הניכר ביותר בהדברה ביולוגית יזומה נעשה בחקלאות, שהיא כשלעצמה מפרה איזונים טבעיים בעצם צימוח גידולים על שטחים נרחבים המביאה מזיקים ראשוניים ולהתפרצויות מזיקים משניים. סיבות נוספות הן צמחים ומזיקים שהפכו עמידים לחומרי הדברה ואף רצון לזהם פחות את הסביבה. הדרכים בהן ניתן להשיג שליטה יזומה על מזיקים:

— אורגניזימים חיים המשמשים כמדבירים בזכות היותם אוייבים טבעיים למזיקים – טורפים, טפילים או גורמי מחלה:

– טורפים – הבאה יזומה של טורפים שאינם מקומיים או שימור ותגבור טורפים מקומיים למשל ע"י גידולים המיטיבים עמם

– טפילים – אורגניזמים טפילים המשתמשים במזיק כפונדקאי לרבייה כשבסופו של התהליך מת הפונדקאי

– גורמי מחלה – חיידקים, וירוסים ופטריות הפוגעים באופן ספציפי במזיק.

— התערבות בתפקוד ההתנהגותי של מזיקים להקטנת אוכלוסייתם כמו שיבוש פרומוני מין ושחרור זכרים עקרים

 

היתרונות הבולטים בהדברה הביולוגית הן פיזור עצמי ומהיר של המדביר, יכולת המדביר לתור אחר המזיק, שמירה על המערכת האקולוגית והעלויות הנמוכות יחסית.

החסרון הבולט בהדברה ביולוגית יזומה היא הסיכון שטמון בהבאת מדביר טבעי, שאינו מקומי, להדברת מזיק במקום בו הוא יכול להפוך למין פולש, זאת כיוון שקשה להעריך כיצד אורגניזם (בעל חיים, חיידק, וירוס…) שמובא לאזור שבו הוא אינו נמצא באופן טבעי יגיב עם המערכת האקולוגית המקומית. אם יהפוך המדביר למין פולש – הצלחתו תהיה טובה עד כדי כך שיהיה מסוגל להתרבות ולהתבסס באופן טבעי ללא התערבות האדם, יש סיכוי כי יפגע במערכת האקולוגית המקומית, יהפוך להיות מטרד ואף מזיק בעצמו. דוגמא מוכרת במיוחד היא קרפדת הקנים שהובאה מאמריקה לאוסטרליה, שם הייתה אמורה להדביר חיפושיות שהזיקו לגידולי קני הסוכר. מאה הפרטים שהובאו ליבשת התבססו טוב כל כך שכיום יש ביבשת מיליוני פרטים שמסבים נזק אדיר למערכת האקולוגית.

 

הדברה ביולוגית משולבת – כוללת שילוב בין שיטות ההדברה הביולוגיות השונות יחד עם התאמות גידול למחזור זרעים וחיטוי הקרקע בין מחזורי גידולים, שימוש בגידולים המהווים מלכודת למזיקים, מלכודות פיזיות והדברה כימית ספציפית למזיקים הרצויים שאינה פוגעת באורגניזמים מועילים ופגיעתה בסביבה מינימלית. כדי ששימוש כולל בטכניקות ייחשב להדברה ביולוגית משולבת עיקרי השימושים יהיו בשיטות שאינן כימיות.

 

בישראל חברה מובילה בהדברה ביולוגית היא חברת BioBee הפועלת בקיבוץ שדה אליהו:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שתף

עוד באותו עניין