עמותת אזרחים למען הסביבה

המועצה המקומית פקיעין התחילה בניקוי המפגעים 3.12.15

בעקבות העתירה של אל"ס:

המועצה המקומית פקיעין התחילה בניקוי המפגעים

היום (3.12.15) התנהל דיון מקדמי בעתירה שהגשנו נגד המועצה המקומית פקיעין ובסופו החליט השופט להעניק למועצה אורכה של חודשיים להשלמת עבודות הניקוי שהתחילו על ידה בעקבות העתירה.

העתירה שהגשנו בבית המשפט המחוזי בחיפה בחודש ספטמבר נגד המועצה הוגשה בגין אי טיפול במפגעי פסולת קשים בתחום הכפר לרבות ניהול תחנת מעבר שלא כדין, פינוי פסולת לאתרים לא מוסדרים ועוד. מדובר במפגעים קשים ומתמשכים שנים רבות של פסולת מעורבת אשר אף נשרפה בתדירות גבוהה וגרמה נזק רב וסבל לתושבי הכפר ותלמידי בתי הספר הסמוכים.

לאחר הגשת העתירה התחילה המועצה בפינוי הפסולת שהצטברה בתחנת המעבר ובשטח שליד מגרש הכדורגל ובדיון היום טענה המועצה שמה שהתבקש בעתירה בפועל בוצע על ידי המועצה.

אנחנו מנגד טענו בפני השופט כי: א. עבודות הניקוי לא הושלמו ובאתרים נשארה כמות גדולה של פסולת מוטמנת ב. שהפסולת שפונתה מהאתרים הועברה לאתר לא מורשה בכפר סמיע, ובפועל היא יצרה מפגע חדש במקום המפגע הנוכחי ג. שהמועצה לא הציגה כל הוכחות או מסמכים לטענות שלה ד. שהמועצה לא הציגה פתרון עתידי יעיל ואפקטיבי לבעיה ועובדה היא שהפסולת חזרה להצטבר במקום והצגנו תמונות עדכניות מאתמול לשופט.

ראש המועצה הודה בדיון כי "יש לנו שני אתרים. שני האתרים לא חוקיים, לא קיבלו אישורים" אבל הוא הצהיר גם ש"החזון שלי כראש מועצה הוא לטפל בכל עניין הפסולת בכפר שלי. עכשיו פקחים של המועצה כל הזמן בשטח, אבל זה גם לא פתרון מאה אחוז. אנחנו מציבים מצלמות איפה שזורקים פסולת בדרך כלל. אני לא יכול לשים שוטר או פקח בכל פינה בכפר לפקח על העניין. זה ייקח לי זמן. אני מקווה שבזמן הקרוב אמצא, אני במגעים מתקדמים עם המנהל שהבטיחו לתמוך בי ולסדר תחנת מעבר זמנית. זה הכיוון שלי. החזון שלי הוא שלא תהיה לי גם תחנת מעבר".

בסוף הדיון החליט השופט להשהות את הדיון בעתירה לעוד חודשיים שבסופם נודיע לבית המשפט האם המועצה אכן טיפלה בבעיות או לא.

في أعقاب الالتماس الذي قدمته جمعية مواطنين من أجل البيئة:

مجلس البقيعة المحلي يشرع بتنظيف مكبات النفايات في القرية

عقدت اليوم في المحكمة المركزية في حيفا جلسة أولية في الالتماس الذي قدمته جمعية مواطنين من أجل البيئة مؤخرا ضد المجلس المحلي البقيعة ورئيس المجلس الدكتور سويد سويد فيما يتعلق بإدارة محطة تجميع النفايات الجافة في منطقة العقبات ونقل النفايات بشكل غير قانوني الى حي الجنود المسرحين. يذكر أن هذه المكبات غير قانونية وتحوي أنواع مختلفة من النفايات والتي يتم حرقها بشكل دائم, مما يسبب في أضرار على البيئة وصحة الإنسان، وخاصة نظرا لقربها من المدارس, المركز الجماهيري ونزل الشبيبة, كما وتسبب الأضرار للأراضي الزراعية المجاورة جراء تطاير النفايات اليها, وجود الحشرات الضارة والحرائق المتكررة.

في الجلسة اليوم صرح المجلس المحلي مؤخرا بتنظيف المكبات الموجودة بشكل جزئي وأصدر تعليمات للسكان بعد القاء النفايات في هذه المكبات وانما عليهم نقلها بشكل مؤقت لمكب النفايات في كفرسميع.

بالمقابل عرضت الجمعية موقفها أمام القاضي: 1. التنظيف الذي قام به المجلس هو جزئي فقط ولا يشمل كميات النفايات الكبيرة التي قام المجلس بطمرها بشكل غير قانوني 2. تم نقل النفايات لمكب غير قانوني في كفرسميع وذلك يعني أن المكب فقط انتقل لمكان آخر ولم تحل المشكلة 3. لم يقدم المجلس أي اثباتات على ادعاءاته أو شهادات تثبت نقل النفايات الى مكب قانوني 4. المجلس لم يقوم بعرض حل دائم وناجع لحل المشكلة بشكل جذري

يذكر أن رئيس المجلس صادق خلال الجلسة على ادعاء الجمعية بأن المكبات غير قانونية: "يوجد في القرية مكبان وكلاهما غي قانونيين" ولكنه صرح أيضا بأن "رؤيتي كرئيس هي معالجة كل موضوع النفايات في القرية. سنقوم بتفعيل المراقبة ووضع الكاميرات وسنقوم بإلغاء محطة النقل نهائيا في المسقبل ولكن الامر سيستغرق وقتا لنحقق المطلوب".

في نهاية الجلسة قرر الحاكم إرجاء النظر في الالتماس شهرين لاعطاء المجلس فرصة لاكمال العمل وبعدها ستقوم الجمعية بإبلاغ المحكمة هل فعلا قام المجلس بخطوات جدية وجذرية لحل المشكلة.

שתף

עוד באותו עניין