עמותת אזרחים למען הסביבה

מרשם פליטות והעברות לסביבה 2014

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (26.10.15) את נתוני המפל"ס לשנת 2014, ושוב, בז"ן מדורג כמפעל הכי מזהם במדינה. בז"ן הוא המפעל המזהם ביותר בארץ 2014

 

המפל"ס (מרשם פליטות והעברות לסביבה) הוא מאגר מידע שמפרסם לציבור מידע על פליטות לסביבה ממפעלים החייבים בדיווח:

1. פליטות של חומרים מזהמים לסביבה – לים, לאוויר, למים או לקרקע
2. הזרמות של שפכים ממפעלים אל מתקני טיהור השפכים
3. העברות של פסולת (רגילה או מסוכנת) לסילוק או לטיפול

הנתונים שמתפרסמים לציבור הם נתונים שהמפעלים עצמם דיווחו למשרד להגנת הסביבה מכוח חוק הגנת הסביבה (פליטות והעברות לסביבה – חובות דיווח ומרשם), התשע"ב – 2012 שמחייב כל מפעל המקיים פעילות שמופיעה בתוספת השנייה לחוק בדיווח שנתי.

למרות שהמפעלים הכי מזהמים בארץ הם מפעלי האנרגיה – תעשיית הנפט והדלק, וחברת החשמל (חברה ממשלתית), המדינה ממשיכה לטרפד פתרונות של אנרגיה חלופית (אנרגיה שמקורה אינו בדלק מאובן כמו דלק, גז ופחם) – עובדה מקוממת זו אינה עובדה חדשה.

מתוך נתוני המפל"ס מדגיש המשרד להגנת הסביבה שיפורים של עשרות אחוזים בין השנים 2012-2014 בפליטת מזהמי אוויר – חלקיקים, תחמוצות חנקן ותחמוצות גופרית, שהם בעיקר מדדים שקשורים למעבר לגז טבעי של חלק מהמפעלים.
למרות השיפורים, הפליטה לאוויר של תחמוצות חנקן וגופרית לנפש בישראל עדיין גבוהה מהממוצע באיחוד האירופי:
פליטת תחמוצות חנקן לנפש בישראל גבוהה
פליטת תחמוצות גופרית לנפש בישראל גבוהה

המשרד להגנת הסביבה לא מדגיש כי ישנם מזהמים כדוגמת ויניל כלוריד, מתאן ופחמנים רב פלואורים שפליטתם לאוויר עלתה בשנת 2014. בחלק מהמקרים אף ניתן לראות ירידה בפליטה של חומר מזהם לאוויר במקביל לעלייה בפליטתו לים או למקור מים אחר. בכל מקרה יש לזכור כי בעייתי להעיד על פי הנתונים על מגמות כאשר מספר המפעלים המדווחים משתנה. המדינה ממשיכה להפר את חוק אוויר נקי ועד היום לא אישרה את התכנית הלאומית להפחתת פליטות כפי שהחוק קבע והיתה אמורה להיות מאושרת כבר ב 2012.

ניתן להשוות פליטות חומרים מזהמים בין השנים 2012-2014 כאן.

20 המפעלים המזהמים ביותר בישראל 2014:

20 המפעלים המזהמים ביותר בישראל 2014

במפרץ חיפה 24 מפעלים החייבים בדיווח למפל"ס – 5 מתוכם נמצאים ברשימת 20 המפעלים המזהמים ביותר. בתי הזיקוק בחיפה הוא המפעל המזהם ביותר בארץ.

במקום ה- 14 ברשימה נמצא מפעל חוד אסף פלדה הממוקם באזור התעשיה הדרומי של עכו. המפעל הינו מפעל למחזור מתכות הידוע כבר שנים בהשפעתו הבעייתית על הסביבה. בשבוע שעבר התקיים דיון בתביעה של עמותת "אזרחים למען הסביבה" נגד המפעל.

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים מנהלת המחלקה המשפטית בעמותת אזרחים למען הסביבה:
"המשרד להגנת הסביבה מפרסם עובדות שהן חלקיות – נתוני המדד הם כלליים, ומכוונים למשקיעים בבורסה. ואולם אם אנחנו מבקשים לדעת מה פולטים המפעלים הללו בפועל, מהארובות, למשל – אנחנו נאלצים לפנות לבית המשפט המנהלי בירושלים בעתירות לחופש מידע וזאת משום שהמשרד באופן שיטתי וקבוע אינו מיישם את חוק חופש המידע בנוגע לפליטות המפעלים בכלל ובפרט במפרץ חיפה. רק לאחרונה בעקבות העתירה שלנו התחיל המשרד להעביר לנו, באופן חלקי את המידע, אותו המשרד היה אמור לפרסם על פי חוק. במצב עיניינים כזה – שהמשרד מאפשר למפעלים שמזהמים את הסביבה להנות מאיפול כללי ומסתיר את הנתונים על הזיהום שלהם, מה הפלא שהם ממשיכים להיות המזהמים הכי גדולים במדינה?"
ליאורה אמיתי מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה:
"לגבי התכנית הלאומית – ההבטחה היא להפחית את הפליטות של המזהמים במפרץ חיפה ב 50% … טריק ידוע של המשרד זה לצאת בססמאות כגון אלו שאין להן שום ביסוס, כי כל עוד לא ידוע מהם נתוני הפתיחה – איך ניתן יהיה להוכיח שהפליטות פחתו בחצי?"

 

 

הרשימה השחורה של המפעלים המזהמים נחשפת

פרסום ראשון: מדד המפעלים המזהמים ביותר במשק של המשרד להגנת הסביבה מעלה כי בז"ן זכו בתואר המפוקפק, בשל חריגות חוזרות בפליטת מזהמים בארובות והזרמת שפכים חריגים לקישון. מי עוד ברשימה? הנתונים לפניכם

חיים ריבלין, 26.10.15, חדשות 2

 

ארגוני סביבה: "רשימת המזהמים מסתירה את העובדות"

המשרד להגנת הסביבה פרסם את רשימת עשרת המזהמים הגדולים בישראל, שאליה נכנסו לראשונה תנובה ושמן תעשיות, לצד בז"ן ותחנות הכוח. ארגוני סביבה: "הנתונים חלקיים, המשרד נותן למזהמים ליהנות מאיפול כללי"

יאיר קראוס, NRG, 26.10.15

 

המפעלים המזהמים בישראל בשנה החולפת: בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד ומפעל נייר חדרה

דו"ח של המשרד להגנה הסביבה מצביע על המפעלים שהכי זיהמו את הסביבה בשנה החולפת. בצמרת הרשימה נמצאים גם רותם אמפרט, תחנת הכוח של חברת החשמל בחיפה, מפעלי ים המלח ומחלבת תל יוסף של תנובה

ליאור גוטמן, 26.10.15, כלכליסט

 

מפל"ס: 4 מבין 10 המפעלים המזהמים בארץ נמצאים בחיפה בראשם בז"ן

מבין 10 המפעלים המובילים במדד שקיבלו את הציון הגרוע ביותר נמצאים בחיפה: 1- בז"ן (בתי זיקוק לנפט) 2- תחנת הכוח חיפה 3- מפעל כרמל אולפינים 4- שמן תעשיות שמנים

סמר עודה, 26.10.15, חי פה

 

תחנות הדלק המזהמות ביותר בישראל – של חברת פז

פז מככבת גם ברשימת המפעלים המזהמים עם בית הזיקוק באשדוד. במקום הראשון ברשימת המפעלים המזהמים: בתי הזיקוק בחיפה שרשמו שיפור משמעותי בהפחתת הזיהום. כך עולה מדו"ח של המשרד להגנת הסביבה

ירון דרוקמן, 26.10.15, Ynet

 

המשרד להגנת הסביבה: בתי הזיקוק בחיפה מדורגים בראש המפעלים המזהמים

לפי נתוני המשרד, הזיהום ממקורות תעשייתיים פחת בשנים 2014-2012 בעשרות אחוזים בשל הרחבת השימוש בגז טבעי ויישום היתרי פליטה מזהמת

צפריר רינת, 27.10.15, הארץ

 

דו"ח המשרד להגנת הסביבה קובע: המפעל הכי מזהם בארץ-בז"ן. ארבעה מתוך עשרת המפעלים הכי מזהמים פועלים במפרץ חיפה

מדו"ח שמפרסם המשרד להגנת הסביבה בבדיקות שערך ב-500 מפעלים ותעשיות בארץ, לגבי רמת הזיהום שהם פולטים, עולה תמונה עגומה מאוד לגבי מפרץ חיפה והסביבה. שוב מתברר כי האזור עם הזיהום הכי גבוה בארץ הו חיפה והסביבה. אז מי התעשיות במפרץ חיפה שנמצאות בראש רשימת המפעלים המזהמים בארץ?

אליענה שפר, 27.10.15, חיפה קריות.נט

שתף

עוד באותו עניין