עמותת אזרחים למען הסביבה

נחשף מסמך מתווה הסכמות על התוכנית להרחבת בז"ן

בימים האחרונים נחשף מסמך מתווה הסכמות בין בז"ן, עיריית חיפה, נציגי מגמה ירוקה ואדם טבע ודין וזאת לאחר שהופעל לחץ ציבורי על המועצה הארצית לתכנון ובניה לקיים דיון חוזר בתכניות הרחבת בתי הזיקוק בתאריך 7.2.17 לאחר שדחתה את כל העררים על הרחבה. מתווה הסכמות זה נערך בהמשך למגעים בין בתי הזיקוק, רשויות התכנון והממשלה להעברת תכנית חדשה ומתוקנת, כזו שתוכל לעבור בצורה יותר חלקה

המסמך הוסתר מעיני הציבור, מעותרים נוספים נגד הרחבת בז"ן ואף מחברי הארגונים המעורבים בכתיבת המסמך ובעיקרו מאפשר לבז"ן להמשיך להגדיל פליטות בעתיד. בנוסף, במתווה ישנם סעיפים הנוגעים לתוכנית קרקעות הצפון וזאת למרות שאף לא אחד מכותבי המוסמך הינו צד בערר על קרקעות הצפון.

תגובת אזרחים למען הסביבה: "מדובר במהלך פוליטי ושערורייתי שקובר מאבק מורכב וארוך שנים שהיו שותפים לו הרבה ארגונים ומאות פעילים. המהלך נעשה במחשכים, בתיאום בין יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ראש עיריית חיפה ונציגי ארגונים שמתיימרים לייצג את כל הפעילים וארגוני הסביבה ולא כך הוא. אחד מהארגונים שהיה צד למתווה (הקואליציה לבריאות הציבור) הוא ארגון שלא עובד לפי החוק היום ונציגתו פעלה ללא סמכות בשם הארגונים ומתיימרת לייצג ארגונים נוספים ופעילים שנלחמו נגד ההרחבה ומסתירה את כל המהלך גם מהם. "המתווה" המוסכם לא נותן מענה טוב לבעיה, והדרך שבה הוא נעשה היא חמורה לא פחות ואם המתווה אכן יאומץ על ידי רשויות התכנון, זאת תהיה סטירת לחי קשה לכל מי שפעל נגד ההרחבה ובעיקר תאפשר לבתי הזיקוק להגדיל פליטות בעתיד וללא כל אפשרות אמיתית לפיקוח על כך".

מפרץ חיפה

 

שתף

עוד באותו עניין