עמותת אזרחים למען הסביבה

נתוני הדיגום במפרץ חיפה עד אמצע שנת 2015 לא היו אמינים

מודים במשרד להגנת הסביבה באמצע שנת 2016.  וזאת רק בעקבות תחקיר שפורסם בערוץ 2

 

ב- 6.6.16 חשף חיים ריבלין, בעזרת ד"ר רוויטל גולדשמיט, בחדשות ערוץ 2, כי בחינה של נתוני דיגום חומרים אורגניים במפרץ חיפה ב-2015 מעלה כי בנקודת הדיגום בבית הספר תל חי בחיפה נרשמה עלייה דרמטית בהשוואה לדיגומים ב-2014. בחודש יולי פי שניים, באוקטובר פי שישה ובדצמבר פי 16 מהדיגומים ב-2014. בנקודת הדיגום בקריית בנימין נרשמה בחודש נובמבר 2015 עלייה של פי 32 לעומת התקופה המקבילה ב-2014. תמונת מצב כללית על הממוצעים החצי שנתיים חושפת כי בכל אחת מארבע הנקודות שבהן בוצעו הדיגומים, נרשמה קפיצה תלולה בחומר המסרטן בנזן.

במשרד להגנת הסביבה הסבירו את הזינוק בנתונים, בתקלה שמקורה במעבדה בצ'כיה שעשתה אנליזה לדיגומות ממפרץ חיפה. מתברר, כך מגלים היום לציבור, ורק בעקבות פנייה שלנו, כי נתוני הדיגום עד אמצע 2015 לא היו אמינים.

לא ברור אם יש בכך כדי להרגיע, לא ברור מדוע התקלה הזאת לא דווחה לציבור, וחשוב מכך – לא ברור מה מידת האמינות שיש לייחס לשאר הנתונים שנמסרים לציבור.

 

 

המפרץ המזוהם: עלייה דרמטית במסרטנים, חיים ריבלין, 6.6.16, חדשות 2

גילויים חדשים על הזיהום במפרץ חיפה: מאז פרסם כתבנו חיים ריבלין את התחקיר עם הנתונים המטרידים בחודש ינואר השנה, ניסו במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות להרגיע ולטעון שיש בכלל ירידה בריכוז החומרים המסרטנים באזור. אבל הערב אנחנו חושפים כי דווקא יש עלייה דרמטית במזהמים

 

חיפה: זיהום האוויר ממשיך להדאיג את התושביםפוראת נסאר, 7.6.16, חדשות 2

הגילויים החדשים בנוגע לעלייה הדרמטית בריכוזי החומרים המסרטנים באזור חיפה שוב העלו את מפלס החרדה בקרב התושבים. למרות טענת הרשויות השונות כי נעשים מאמצים להפחית את זיהום האוויר הם מתקשים להאמין שמשהו ישתנה בשנים הקרובות.

 

المحامية جميلة هردل واكيم في مقابلة مع فرات نصار

 

 

 

בסיכום שנת 2015 שערכנו בעמותת אזרחים למען הסביבה הראינו כי התעשייה במפרץ חיפה מזהמת יותר מבעבר, בניגוד להצהרות שלה ושל הרשויות – השקט התעשייתי במפרץ חיפה נמשך

 

שתף

עוד באותו עניין