עמותת אזרחים למען הסביבה

סערה במפרץ חיפה – פברואר 2016

השר להגנת הסביבה אבי גבאי: "אם הייתי תושב חיפה, גם אני לא הייתי מאמין לנו" – מעריב, 3.2.16

 

מחקר אפידימיולוגי נרחב, ראשון מסוגו, החל לפני שנה במפרץ חיפה ואמור להמשך חמש שנים. המחקר נערך ע"י צוות של כ-20 חוקרים מאוניברסיטת חיפה ומבקש לבדוק האם יש קשר בין התחלואה החריגה בסרטן ובמחלות נוספות בחיפה ובמפרץ לבין זיהום האוויר.

בנובמבר 2015 הציגו החוקרים נתונים ראשוניים מהם עולה שבאזור הר הכרמל ובאזור מפרץ חיפה מוקדי תחלואה חריגה והחוקרים סבורים שיש קשר בין מקרי הסרטן החריגים הללו ובין זיהום מהמפעלים. בישיבה בעיריית חיפה נאמר לחוקרים על ידי בכירים בעירייה שהנתונים "מאכזבים ויפגעו בתדמית העיר" ונאסר על החוקרים להיפגש עם אנשי משרד הבריאות כדי להציג בפניהם את הנתונים. למחרת הצגת הממצאים הראשוניים הודיע מהנדס העיר חיפה מטעם ראש העיר על הפסקת מימון המחקר. לאחר שהדבר התפרסם מיהר יונה יהב להכחיש כי הוא הורה להפסיק את המחקר והוא ימשך. אחד ממשתתפי המחקר אמר: "עיריית חיפה לא רצתה בפרויקט מראשית הדרך. במשך חודשים ארוכים סירב יונה יהב לחתום על חוזה המחקר. מממני המחקר – המפעלים, באמצעות איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה, משלמים כל שלושה חודשים למרות שהתחייבו לשלם פעם בשנה. למה כל שלושה חודשים? כדי שיוכלו לאיים עלינו בהפסקת המימון, כמו הפעם".

בסוף ינואר 2016 חשף חיים ריבלין בחדשות ערוץ 2 נתונים חדשים המראים כי בקריית חיים, קריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה, נולדים 20%-30% יותר תינוקות במשקל נמוך ובעלי היקף ראש קטן מאלה ביתר השכונות בנפת חיפה וכי התחלואה בסרטן ריאות ולימפומה במוקדים אלה גבוהה עד פי חמישה מהממוצע הארצי.

 

החשיפה החדשה גורמת לסערה ציבורית ותקשורתית:

הנתונים נחשפים

שרי הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מזמנים מיד את החוקרים לפגישה

צוות החוקרים ואוניברסיטת חיפה עומדים מאחורי התוצאות ולא חוזרים בהם

נקבעה ועדה דחופה בכנסת 

מתכנסת ישיבת מועצה מיוחדת עם השרים בעיריית חיפה

התושבים נותרים מבולבלים

שרי הסביבה והבריאות אומרים שיעשו הכל וישקלו סגירת מפעלים במידת הצורך

מימון המחקר ילקח לידי המדינה במקום להשאר בידי המפעלים

 

פרשנות וביקורת

 

 


 

הסערה במפרץ – הנתונים נחשפים

נתונים מהמחקר שנערך באוניברסיטת חיפה נחשפים (31.1.16) ומראים כי בקריית חיים, קריית ביאליק, דרום מזרח קריית טבעון ורכס הכרמל בצד שפונה לאזור התעשייה, נולדים 20%-30% יותר תינוקות במשקל נמוך ובעלי היקף ראש קטן מאלה ביתר השכונות בנפת חיפה. נתונים אלה מצטרפים לפרסומים הקודמים שעלו מהמחקר והראו כי התחלואה בסרטן ריאות ולימפומה במוקדים אלה גבוהה עד פי חמישה מהממוצע הארצי.

"אם עד היום ידענו שיש רמות מבהילות של תחלואה, היום אנחנו יודעים שהתחלואה הזאת 'מסתדרת' מסביב לתעשייה הפטרוכימית", אומרת ליאורה אמיתי, מנהלת עמותת "אזרחים למען הסביבה". "האשמה העיקרית היא מדינת ישראל. עד שנת 2007 בתי הזיקוק היו שייכים למדינה וגם עכשיו דנים בהרחבה נוספת של התעשייה. חייבים לעשות הכל כדי להקטין את היקפי הזיהום. יש הרבה סיסמאות אבל בפועל כמעט דבר לא קורה ואת רוב נתוני הזיהום מסתירים מאיתנו. היקפי הזיהום האלה הם סכנה ברורה ומידית לתושבי המפרץ"

 

"800 אלף תושבים חיים בזיהום", חיים ריבלין, 31.1.16, חדשות 2

סערה בעקבות הנתונים שנחשפו אמש בחדשות 2, לפיהם זיהום האוויר באזור חיפה גורם לתינוקות להיוולד במשקל נמוך עם היקף ראש קטן בכ-25%. תושבים במפרץ המזוהם חוששים וזועמים: "אנחנו בני ערובה בידי הממשלה"

נתונים מדאיגים: התינוקות במוקדי הזיהום בחיפה נולדים עם ראש קטן יותר, אילנה קוריאל, 31.1.16, Ynet

ממצאים דרמטיים במחקר באוניברסיטת חיפה הבוחן את השלכות זיהום האוויר. הכתב חיים ריבלין חושף בערוץ 2 כי בקריית חיים, קריית ביאליק, ובאזורים בקריית טבעון ובחלק מהכרמל נולדו תינוקות עם היקפי ראש נמוכים. באיגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה אמרו כי הנתונים לא-מדויקים

מחקר: תינוקות במוקדי זיהום באזור חיפה נולדים במשקל נמוך ובהיקפי ראש קטניםצפריר רינת, עידו אפרתי, נגה שפיגל, 31.1.16, הארץ

לפי המחקר, שחלקים ממנו פורסמו בחדשות 2, באזורים המזוהמים נמצאה גם תחלואה גבוהה יחסית בסרטן. החוקרים מעריכים כי חומרים שנפלטים ממפעלי מפרץ חיפה הם האחראים לנתונים החריגים. המשרד להגנת הסביבה: רמת הזיהום במפרץ עדיין "גבוהה מדי"

ההשלכות המדאיגות של הזיהום במפרץ חיפה – פגיעה בעוברים, יובל בגנו, 31.1.16, מעריב online

נתונים חדשים שפורסמו בערוץ 2, חלק ממחקר של אוניברסיטת חיפה, מציגים כי ייתכן שקיים קשר בין הקרבה לבתי הזיקוק והמפעלים בעיר, לתחלואה יוצאת הדופן

יהב על התחקיר: "הממשלה אשמה", 1.2.16, חדשות 2

ראש עיריית חיפה מפנה אצבע מאשימה לממשלה בעקבות תחקיר חדשות 2 על תחלואת תינוקות בנפת חיפה: "הממשלה מיצבה את העיר כבירת התעשייה הכבדה". יהב דחה בתוקף טענות לפיהן ניסה לעכב את פרסום הממצאים‎

מחקר מטריד: תחלואה גבוהה בסרטן ותינוקות עם היקפי ראש קטנים בחיפה,1.2.16, וואלה !NEWS

המחקר, שנערך באוניברסיטת חיפה ונחשף בחדשות 2, חשף קשר אפשרי בין הקרבה לבתי הזיקוק והמפעלים הפטרוכימיים לבין התחלואה הגבוהה באזור. במחקר התגלו שלושה מוקדי תחלואה גבוהים: קריית חיים וקריית ביאליק, דרום-מזרח קריית טבעון, ורכס הכרמל הפונה לאזור התעשייה

תחלואה מוגברת בסרטן: הזיהום במפרץ חיפה, יערה שפירא, 1.2.16, גלי צה"ל

לפי תחקיר חדש המפעלים במפרץ חיפה גורמים לתחלואה מוגברת בסרטן ולידת תינוקות עם ראשים קטנים מהממוצע. ראש עריית חיפה בגלצ: "המפעלים הם מקור הזיהום וצריך לעצור את הרחבתם"

המחקר המדאיג על התינוקות במפרץ חיפה: "לשכנע את מי שעוצם את עיניו", אילנה קוריאל ואחיה ראב"ד, 1.2.16, Ynet

הממצאים החמורים על תינוקות שהיקף ראשם קטן ב-30-20 אחוזים מהמקובל בשכונות המזוהמות מטרידים את פרופ' מיכה ברחנא מאוניברסיטת חיפה: "המחקרים ידועים כמעט 15 שנה. מה שמטריד הוא שצריך לשכנע שוב ושוב את קובעי המדיניות". ראש העיר חיפה יונה יהב פתח במתקפה נגד עצם הדלפת הנתונים

לאחר פרסום הנתונים המדאיגים והדרמטיים כי תינוקות בקריות נולדים עם היקפי ראש נמוכים ב-30-20 אחוזים מהממוצע, אמר יונה יהב לאולפן ynet כי המחקר נמשך רק חצי שנה ועוד אין ממצאים סופיים. חברת אופוזיציה: "חיפה הופכת למעצמה פטרוכימית וראש העיר לא אומר מילה"

מחקר מדאיג בחיפה: התינוקות במשקל נמוך וראש קטן, דורון שפר, 1.2.16 רשת ב'

יהב: ריכוז התעשייה הפטרוכימית בחיפה – באחריות הממשלה

ראש עירית חיפה לא מתרגש: "לא רציני להתייחס לרבע מחקר מודלף"יובל בגנו, 1.2.16, מעריב online

בעקבות הסערה סביב הקשר בין הקרבה לבתי הזיקוק לבין תחלואה מוגברת, יונה יהב טוען כי "המפעלים הם מקור הזיהום וצריך לעצור את ההרחבה שלהם"

 

נשות עמותת אזרחים למען הסביבה מדברות ברדיו בנושא:

ליאורה אמיתי, מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה בראיון עם קרן נויבך על נתוני המחקר שנחשפו, סדר יום, רשת ב', 1.2.16

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים, עמותת אזרחים למען הסביבה – בראיון על נתוני המחקר, רדיו שמס, 1.2.16

 

 

 

הסערה במפרץ – שרי הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מזמנים מיד את החוקרים לפגישה

מיד לאחר פרסום הנתונים קראו שר הבריאות והשר להגנת הסביבה למנהל המחקר פרופ' בוריס פורטנוב מאוניברסיטת חיפה, בכדי לשמוע פרטים ולהבין את הנתונים הראשוניים העולים מן המחקר שנחשפו ומדברים על משקל ילודים והיקף ראש קטן בשכונות סביב אזורי זיהום תעשייתי במפרץ חיפה.

השר גבאי: "הכרנו את הדו"ח, אבל לא את נושא תחלואת התינוקות"דן לביא, דניאל סריוטי, מיטל יסעור בית-אור, 1.2.16, ישראל היום

המחקר על פיו תינוקות נולדים עם היקף ראש קטן, ממשיך לעורר סערה: השר להגנת הסביבה ושר הבריאות נפגשו עם מחבר הדו"ח. ליצמן: "אם זה נכון, אסור לעבור לסדר היום". ארגונים ירוקים: "הנתונים צריכים לטלטל את אמות הספים"

חוקרי אוניברסיטת חיפה שגילו ממצאים קשים על השפעות זיהום האוויר על תינוקות נקראו לפגישה דחופה עם שרי הבריאות ואיכות הסביבה. רמב"ם הורה לרופאיו לשתוק. מזכ"ל איגוד רופאי הילדים: "לא רוצים להתראיין, זה רק מוסיף פאניקה". כחלון: "ממשלות ישראל לדורותיהן לא טיפלו במפגע"

השרים על מחקר התינוקות והזיהום בחיפה: "לא ידענו, הנושא מזעזע"רותם אליזרע, 1.2.16, Ynet

החוקרים שגילו ממצאים מדאיגים על תינוקות בשכונות המזוהמות נקראו לשיחה דחופה אצל שר הבריאות ליצמן והשר להגנת הסביבה גבאי, שאמר: "רוצים לוודא שהם עשו את כל הבדיקות". גורמים במשרד הבריאות: "לא פוסלים את המחקר, אבל מבקשים הבהרות"

ביקורת על מחקר הזיהום בחיפה: ממצאים ראשוניים שזורעים פאניקה מיותרתעידו אפרתי, נגה שפיגל, צפריר רינת, 1.2.16, הארץ

גורמים מקצועיים אומרים כי המחקר שהחל במארס דורש בחינה מדעית של כמה שנים. הערב קיימו נציגים ממשרדי הבריאות והגנת הסביבה ישיבה מיוחדת בנושא

ליצמן מודאג ממחקר השפעות זיהום האוויר בחיפהדקלה אהרן שפרן, 1.2.16 רשת ב'

ח"כ עודה: הממשלה מפקירה את תושבי חיפה

מחקר התינוקות במחלוקת: 'נותרנו ללא תשובות', יאיר קראוס, 1.2.16, nrg

גורם בכיר במערכת הבריאות הביע הסתייגות מהשאלות והמסקנות שעלו במסגרת תחקיר זיהום האוויר בחיפה: "יש שאלות שנותרו פתוחות גם בהיבט של שיטת המחקר וגם בהיבט הפרשנות"

שר הבריאות: "הנתונים על חיפה מדאיגים, לא נעבור לסדר היום"אורית בראון אגמי, 1.2.16, מעריב online

יעקב ליצמן התייחס לסערה סביב בתי הזיקוק: "קבעתי ישיבה יחד עם השר להגנת הסביבה כדי לדון בהשלכות המחקר, זה דורש טיפול מיידי"

 

 

 

הסערה במפרץ – החוקרים ואוניברסיטת חיפה עומדים מאחורי התוצאות ולא חוזרים בהם

לאחר שראשי המחקר זומנו לפגישה עם שרי הבריאות והסביבה ובתקשורת נשמעה ביקורת לגבי טיב המחקר והנתונים, יצאו אוניברסיטת חיפה וצוות החוקרים בהודעה כי הם עומדים מאחורי המחקר שהם עורכים ולא חוזרים בהם מהנתונים.

החוקרים תוקפים: "עומדים מאחורי נתוני זיהום האוויר במפרץ חיפה"רותם אליזרע, 2.2.16, Ynet

בהתייחסות ראשונה מאז פורסמו הנתונים על הסכנה לתינוקות מזיהום אוויר במפרץ חיפה, יוצאים החוקרים שערכו את המחקר נגד "גורמים עלומי שם" כשהם תוקפים במרומז את משרד הבריאות: "המחקר אושר מראש"

החוקרים: "עומדים מאחורי הנתונים"חיים ריבלין, 2.2.16, חדשות 2

החשיפה במהדורה המרכזית של נתוני המחקר על הזיהום במפרץ חיפה והפגיעה בעוברים עוררה סערה גדולה וגם ביקורת על החוקרים מאוניברסיטת חיפה. אחד מהם מבהיר בשיחה עם חדשות 2 Online: "דוח הביניים למעשה הושלם ויוגש בקרוב לחברי ועדת ההיגוי"

אוניברסיטת חיפה מגיבה לביקורת: צוות החוקרים עומד מאחורי מחקר הזיהוםנעה שפיגל, עידו אפרתי, 2.2.16, הארץ

גורמים מקצועיים מתחו ביקורת חריפה על המחקר, שגורס לפי ממצאים ראשוניים כי תינוקות במוקדי הזיהום נולדים עם ראש קטן מהממוצע. גורם בוועדת היגוי המחקר: "לנתונים אין אחיזה במציאות"

חוקר בכיר במחקר הסרטן בחיפה: "מפעילים עלינו לחץ פוליטי"אלי לוי, 1.2.16, nana10

מנתונים שמודלפים ממחקר שצפוי להתפרסם בשבועות הקרובים, בנוגע לזיהום האוויר במפרץ חיפה והקשר שלו לסרטן ומחלות נוספות עולה תמונה קשה, עם ממצאים שעשויים להדאיג מאוד את תושבי הסביבה. בעדותו של אחד הבכירים בצוות המחקר הוא טוען: "מופעלים עלינו לחצים פוליטיים להפסיק את המחקר"

 

 

 

הסערה במפרץ – נקבעה ועדה דחופה לדיון בכנסת 

למחרת פרסום הממצאים המדאיגים במפרץ חיפה הודיעו בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת כי בשבוע הבא (8.2.16) יתקיים דיון דחוף בוועדה בנושא

ועדת הפנים של הכנסת תדון בממצאי המחקר על זיהום האוויר במפרץ חיפה, יובל בגנו, 1.2.16, מעריב online

ועדת הפנים והגנת הסביבה תקיים היום דיון לאור ממצאי המחקר המדאיג בעניין זיהום האוויר במפרץ חיפה. "הנתונים שהוצגו מדהימים", אומר יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), "הם מאששים את החששות עליהם מתריעים התושבים זה שנים. המדינה חייבת לקחת אחריות על בריאותם של תושבי המפרץ, במיוחד לאור העובדה שמדובר בפגיעה בדור העתיד"

 

 

 

סערה במפרץ – מתכנסת ישיבת מועצה מיוחדת עם השרים בעיריית חיפה

יומיים לאחר חשיפת הנתונים מהמחקר האפידימיולוגי הנרחב במפרץ חיפה התכנסה ישיבת מועצה מיוחדת בעיריית חיפה, אליה הוזמנו ראשי המחקר, השר להגנת הסביבה ושר הבריאות. ראש המחקר טען כי ישנו קשר מובהק בין זיהום לתחלואה וראש העיר, יונה יהב, אמר שינקטו צעדים דרסטיים וההתנהלות תהיה שקופה. מחוץ לישיבה הפגינו תושבים.

השר ליצמן על מחקר הזיהום: "מכבד את הדוח, אבל צריך לחכות למסקנות", אלי אשכנזי, עמרי נחמיאס, 2.2.16, וואלה !NEWS

שר הבריאות דיבר בישיבת מועצה מיוחדת בעיריית חיפה ובה ביקש את סבלנות הציבור: "עדיין אין ממצאים. אם ישנה בעיה, ברור שננקוט צעדים חזקים". במהלך הדיון הציג חבר מועצה איור של פצצה וטען כי חיפה יושבת על "פצצה גרעינית". מחר יצביעו בכנסת על הקמת ועדת חקירה

בכיר במשרד הבריאות: היקף הראש של תינוקות באזור חיפה זהה לשאר הארץנעה שפיגל, 2.2.16, הארץ

מועצת העיר חיפה דנה הערב בממצאים הראשוניים של המחקר הבוחן פגיעה בהתפתחות תינוקות במוקדי זיהום, בהשתתפות שרי הבריאות והגנת הסביבה. מחוץ לבניין העירייה הפגינו תושבים

משרד הבריאות: "המחקר שגוי, אין מומים בילדי חיפה", יאיר קראוס, 2.2.16, nrg

בעקבות "מחקר התינוקות", שחשף את הנזק החמור שנגרם בעקבות זיהום האוויר במפרץ חיפה, עורכת מועצת העיר ישיבה מיוחדת בהשתתפות שר הבריאות והשר לאיכות הסביבה. יונה יהב: "תוצאות המחקר יהוו כלי לטיפול במצב"

סערת זיהום האוויר בחיפה: "לא נטייח, ננקוט צעדים דרסטיים", 2.2.16, חדשות 2

סערת התחלואה בתינוקות עקב הזיהום: ראשי המחקר ונציגי משרדי הבריאות והגנת הסביבה בישיבה במועצת חיפה. ליצמן: "הכול יהיה גלוי". ראש המחקר: "קשר מובהק בין זיהום לתחלואה". יונה יהב: "נתנהל בשקיפות"

סערת הזיהום עוררה מהומה במועצת העיר חיפה: "פצצה גרעינית"חסן שעלאן, 2.2.16, Ynet

חבר מועצה התפרץ במהלך הדיון המיוחד שכונס בעקבות סכנת זיהום האוויר במפרץ חיפה במועצת העיר לעבר השר להגנת הסביבה אבי גבאי: "זו הדקה ה-99". פעילת סביבה כינתה את השר גבאי שקרן והוא השיב: "צריך להגיד לממשלה כל הכבוד". השר ליצמן: "לא אישרנו את המחקר"

ישיבת מועצה סוערת בעיריית חיפה; תושבים קראו לראש העיר להתפטרקובי מנדל, 2.2.16, גלי צה"ל

בעיריית חיפה קיימו ישיבת מועצה מיוחדת על רקע מחקר זיהום האוויר. ראש שירותי בריאות הציבור אמר בדיון: אין חריגה בהיקף ראשי התינוקות הנולדים בין חיפה לשאר הארץ

דבריו של השר גבאי נקטעו בדיון על הזיהום בחיפה: "אנחנו בדקה ה-99", יונתן הללי, יובל בגנו, 2.2.16, מעריב online

ישיבת חירום התקיימה בחיפה בעקבות המחקר שחשף את סכנות התחלואה במפרץ. השר ליצמן: "רחוקים מהסקת מסקנות". חברי מועצה העיר מבקרים: "נמכרנו לטייקוני מימון", "שימו סוף לצביעות"

"אם הממצאים יהיו כמו שיהיו – נעשה צעדים דרסטיים", דניאל סריוטי, 2.2.16, ישראל היום

כך שר הבריאות ליצמן בישיבת חירום בעיריית חיפה בעקבות ממצאי הזיהום בעיר. מחוץ לבניין העירייה התקיימה הפגנה של תושבי האזור. השר גבאי: "הנחת העבודה שלי שיש עודף תחלואה באזור"

 

 

 

סערה במפרץ – התושבים נותרים מבולבלים

סערה ואי בהירות בציבור – התושבים מרגישים שלא אומרים להם הכל ומבקשים שלא להתמהמה עם המחקר והודעות הבהרה מצד משרדי הממשלה.

הרשויות שותקות והתושבים לחוצים: "אם יש חשש לסרטן – שיגידו עכשיו", יונתן הללי, 1.2.16, מעריב online

ממצאי המחקר עדיין לא פורסמו במלואם, אבל בחיפה הרוחות סוערות. "אף רופא לא יתייחס לאמירות כלליות שאינן מגובות בעובדות", אמרו בביה"ח. אב לשלושה מקריית חיים: "למה לחכות עוד חמש שנים שיהיה מאוחר מדי?"

הורים בחיפה זועמים: "מורחים אותנו בשקרים"יאיר קראוס, 1.2.16, nrg

לאחר פרסום הנתונים כי הסבירות לסרטן בחיפה גבוהה פי 5 משאר הארץ הורים באזור מודאגים. "מפקירים כמעט מיליון תושבים בשל בצע כסף". מהעירייה נמסר: "נמשיך להילחם על בריאות התושבים"

בכיר במערכת הבריאות: "לא ייתכן שהמשרד מסרב לשחרר את נתוני המחקר"רותם אליזרע, 2.2.16, Ynet

החוקרים שמבצעים את המחקר על הסכנה לתינוקות מזיהום אוויר הסתמכו על נתונים שנמצאים במערכת הבריאות, ולמרות זאת במשרד הבריאות ממשיכים לסרב לבקשת ynet להעביר את אותם נתונים שמסעירים את המדינה. בכיר במערכת: "תמוה שיש את הנתונים – ולא עשו עם זה כלום"

 

 

 

סערה במפרץ – שרי הסביבה והבריאות אומרים שיעשו הכל וישקלו סגירת מפעלים במידת הצורך

שר הבריאות ליצמן והשר להגנת הסביבה גבאי אמרו כי אם יתברר שפרסום נתוני התחלואה במפרץ חיפה נכון ייתכן ותשקל סגירת מפעלים במפרץ ויעשו צעדים דרסטיים כיוון שלא ניתן יהיה לעבור לסדר היום.

ראש עיריית חיפה יונה יהב לחדשות 10: "לא אהסס לסגור מפעלים מזהמים"אלי לוי, 3.2.16, nana10

כשסערת זיהום האוויר מרחפת מעל לראשו, אומר היום ראש עיריית חיפה יונה יהב בשיחה עם חדשות 10 כי לא יהסס לסגור מפעלים ברגע שיקבל את תוצאות מחקר הזיהום בעוד חודש. בינתיים, הסכנה במפרץ חיפה גורמת בפעם הראשונה לביטול הקמת שכונה בקריית טבעון שאמורה היתה להיבנות סמוך לחוות דלק גדולה

ליצמן: יתכן שנפעל לסגירת המפעלים באזור חיפה, מערכת גל"צ, 2.2.16, גלי צה"ל

בראיון לגלצ ניסה שר הבריאות להפיג את הבהלה בעקבות המחקר שמצביע על פגיעה בתינוקות בגלל הזיהום בחיפה. לדבריו, "צריך לעשות צעדים דרסטיים"

השר להגנת הסביבה: "אם נצטרך, נסגור מפעלים מזהמים במפרץ חיפה", אורית בראון אגמי, 2.2.16, מעריב online

השר גבאי הגיב לממצאים החלקיים של מחקר המצביע על בעיות בריאותיות בקרב תינוקות שנולדו בחיפה ובקריות. גבאי ושר הבריאות ליצמן מפגש חירום עם עורכי המחקר

השר גבאי: "נשקול סגירת מפעלים במפרץ חיפה"חיים ריבלין, 1.2.16, חדשות 2

תחקיר תחלואת התינוקות בחיפה: בריאיון למהדורה המרכזית אמר השר להגנת הסביבה כי האוצר מעניק "צ'ק פתוח" לטיפול בזיהום והכריז כי מימון המחקר בנושא יעבור לידי המדינה. "יש בעיית תחלואה בחיפה, נקודה", קבע

ליצמן על הדוח: "נשקיע מה שצריך, לא יכול להיות שחיפה תהיה מזוהמת", דנה ויילר-פולק ודב גיל-הר, 1.2.16, וואלה !NEWS

שר הבריאות הבטיח לבדוק את נתוני המחקר שמצביע על קשר אפשרי בין תחלואה חריגה והיקף ראשי התינוקות בחיפה ובאזור למפעלים המזהמים. ארגונים חברתיים באולפן וואלה! NEWS: "עיריית חיפה מתנהלת ב'ראש קטן'. יהב לא מעוניין לשמור על בריאות תושביו"

שר הבריאות על תחלואת התינוקות: "לא נעבור על כך לסדר היום"מורן אזולאי ורעות רימרמן, 1.2.16, Ynet

יעקב ליצמן התייחס לנתוני המחקר המדאיג לפיו תינוקות בקריות נולדים עם היקפי ראש נמוכים ב-30-20 אחוזים מהממוצע בשל זיהום באזור המפרץ. "הדברים דורשים טיפול מיידי", אמר ליצמן. תושבים: מוכרים את הבריאות שלנו ושל הילדים למען בצע כסף

ליצמן: הממצאים בנוגע לזיהום האוויר במפרץ חיפה חמורים, יערה שפירא, 1.2.16, גלי צה"ל

שר הבריאות ליצמן הגיב לממצאי מחקר הזיהום במפרץ חיפה: "אם זה נכון, אסור לעבור על דבר כזה לסדר היום". סמנכ"לית תעשייה במשרד להגנת הסביבה לגלצ: לא נשלים עם הנתונים

ליצמן על דו"ח הזיהום בחיפה: "אסור לעבור על סדר היום"דן לביא ומיטל יסעור בית-אור, 1.2.16, ישראל היום

המחקר, על פיו תינוקות נולדים עם היקף ראש קטן, ממשיך לעורר סערה. שר הבריאות: "אם זה נכון, זה חמור". ארגונים ירוקים: "הנתונים צריכים לטלטל את אמות הספים"

 

 

 

סערה במפרץ – מימון המחקר ילקח לידי המדינה במקום להשאר בידי המפעלים

המחקר כיום מלווה ע"י משרד הבריאות לכל אורך הדרך וממומן בידי בעלי המפעלים. בכדי שהמחקר ימשיך לפעול ללא לחצים מבעלי אינטרסים שונים הודיעו השרים כי הם לוקחים אחריות מלאה על המחקר ע"י ליווי מצוד שלו והלאמתו ומימונו מכספי המדינה אם יהיה צורך. הודעת המשרד להגנת הסביבה

שרי הבריאות והגנת הסביבה על הזיהום במפרץ חיפה: צריך להוכיח כל מחקריובל בגנו, 2.2.16, מעריב online

על מנת לחזק את ביטחון הציבור עקב תוצאות המחקר שהראה כי ייתכן קשר בין הקרבה לבתי הזיקוק והמפעלים לתחלואה בעיר, החליטו השרים ליצמן וגבאי לקחת אחריות מלאה על המחקר

ליצמן וגבאי הודיעו על "ליווי צמוד" למחקר על הזיהום במפרץ חיפהשי ניב, 1.2.16, גלובס

לקיחת אחריות או לחץ על החוקרים? שר הבריאות והשר להגנת הסביבה נפגשו עם החוקרים מאוניברסיטת חיפה

 

 

 

סערה במפרץ – פרשנות וביקורת

מחקרי העבר: "ידעו שמזוהם ולא התרגשו", אילנה קוריאל, 3.2.16, Ynet

ד"ר משה שוורץ-שירב, חוקר במכון הגיאולוגי במשרד התשתיות, פרסם ב-2009 מחקר שחשף כי הקרקע באזור חיפה ספוגה במתכות מסרטנות: "אין צורך במחקרים כדי להבין מה שידעו במשך שנים". וזהו לא המחקר היחיד שהיה אמור להדליק נורה אדומה בקרב מקבלי ההחלטות

זה עניין מוסרי, לא מדעי: להכיר בקשר בין זיהום האוויר לתחלואה, רן רזניק, 2.2.16, ישראל היום

סערה בעקבות הנתונים שקשרו בין הזיהום בחיפה למומים בתינוקות. על הרשויות היה ליזום את פרסום נתוני המחקר – ולמנוע אי אמון גובר בקרב הציבור שסומך עליהן. ולא, לא צריך לחכות להוכחה מדעית־רפואית חותכת לקשר בין הזיהום למחלות ולמומים • פרשנות

נחנקנו בחיפהנעמה ריבה, 2.2.16, הארץ

תושבי חיפה, הקריות ויתר יישובי המפרץ אינם זקוקים לעוד מחקרים כדי לדעת כמה עגום מצבו של מרחב מגוריהם. את הצחנה בסביבות צומת קרית אתא מכיר היטב כל אדם שנסע בכביש עכו־חיפה

ביקורת על מחקר הזיהום בחיפה: ממצאים ראשוניים שזורעים פאניקה מיותרתעידו אפרתי, נעה שפיגל, צפריר רינת, 1.2.16, הארץ

גורמים מקצועיים אומרים כי המחקר שהחל במארס דורש בחינה מדעית של כמה שנים; הערב קיימו נציגים ממשרדי הבריאות והגנת הסביבה ישיבה מיוחדת בנושא

מחקר הזיהום: האם תושבי חיפה יוכלו לקבל פיצויים של מיליארדים?עדי חשמונאי, 3.2.16, וואלה !NEWS

בעוד הסערה סביב הדוח השנוי במחלוקת בעיצומה, עשרות אלפים באזור מפרץ חיפה תוהים כיצד יוכלו לתבוע מהמדינה פיצויים. הבעיה: המדינה לא ממהרת לשאת בעלויות נזקים. "זה עלול להסתכם בעשרות מיליארדי שקלים לעשרות אלפי חולים", מסביר עו"ד שטיפל בתביעות נגד מפעלים מזהמים

השלכות הזיהום במפרץ חיפה: "אם המחקר נכון – כולם צריכים לברוח מפה"המערכת, 2.2.16, מעריב online

חבר מועצת העיר התריע ל-103FM: "זוגות צעירים עוזבים, כשלאחים עופר שטיח אדום בלשכת ראש העיר, המועצה של יהב שיתפה פעולה עם ההסתרה". על הממשלה: "כחלון הוא אכזבה ענקית וגבאי יצא לקמפיין מופרך"

גבי גזית זועם: "לא מבין איך 300 אלף תושבי חיפה לא יוצאים לרחובות"103FM, 1.2.16 ,מעריב online

השדרן שוחח ב"רדיו ללא הפסקה 103FM" עם ד"ר תרצה יואלס, שהתריעה: "צריך לבדוק אם גם בתל אביב זיהום האוויר פוגע בהיקף הראש של עוברים. זו נורה אדומה גדולה לממשלה ולעיריית חיפה"

 

היריון בזיהום גבוהבן ישי דניאלי, 5.2.16, זווית

 

האם קיים קשר בין חשיפה לזיהום אוויר בזמן ההיריון להיקף ראש קטן של התינוק? כיצד ניתן לבדוק זאת? וכיצד משפיעה סביבה ירוקה בזמן ההיריון על בריאות התינוק? מומחים משיבים

 

ח"כ חנין: "תחלואת התינוקות שנחשפה היא שעון מעורר לממשלה", סמר עודה, 1.2.16, חי פה

יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין, אמר בתגובה לתחקיר שפורסם אמש (א') בערוץ 2: "הנתון הקשה שנחשף בדבר תחלואת תינוקות, מצטרף לנתונים שכבר ידועים לנו על היקף נפגעי הסרטן ומחלות הריאות באזור חיפה"

אביב לביא ועידו מינקובסקי על סיפור המפרץתיק תקשורת, 4.2.16, חינוכית 23

 

 

שתף

עוד באותו עניין