עמותת אזרחים למען הסביבה

שימוע למפעל כרמל אוליפינים מקבוצת בז"ן 23.2.16

בעקבות עלייה בפליטת חומרים אורגניים ממפעל "כרמל אלפינים" בשנת 2015 הוזמן מנכ"ל קבוצת בז"ן (בתי זיקוק חיפה, כרמל אולפינים, שמנים בסיסיים חיפה וגדיב תעשיות פטרוכימיה) לשימוע שיתקיים ביום ראשון (28.02.2016), לאחריו תתקבל החלטה, אם להוציא למפעל צו מניעה לצמצום זיהום האוויר. ככל הנראה ידרוש המשרד את השבתת מתקני היצור במפעל ויטיל הגבלות בהיתר הרעלים של החברה.

לשון הודעת דובר המשרד להגנת הסביבה: "לאור דרישת המשרד, המפעל הגיש בימים האחרונים דיווח מפורט על דליפות לא מוקדיות של מזהמי אוויר לשנת 2015. הדיווח מפרט את רמת הדליפות ב- 200 אלף רכיבי ציוד שונים במפעל. הזימון לשימוע הוצא בעקבות העלייה החריגה בזיהום: הנתונים מצביעים על הכפלה בפליטות הלא מוקדיות של מזהמים אורגנים נדיפים בשנת 2015".

עמותת אזרחים למען הסביבה: "טוב שנזכרו במשרד להגנת הסביבה, לפעול כנגד אחד המזהמים הבולטים במפרץ על דליפה של פי שניים (!!!) מהחומרים האורגנים הנדיפים בפליטות לא מוקדיות ב 2015 שגם אינה חד פעמית אלא מתמשכת! רק כעת מבצעים שימוע? מדוע אין אנו שומעים מהמשרד דרישה לתיקון מידי של הדליפות?! גם אם מדובר בהשבתת מתקנים? ומתי בדיוק תתבצע האכיפה?"

כל פעם שעולה סערה ציבורית כגון זו שמתרחשת בחודש האחרון, אנחנו רואים פעולה יותר נמרצת בתחום האכיפה מצד המשרד להגנת הסביבה אם כי מינורית – מדובר בשימוע בסך הכל. סוג של "נו נו נו" שלא מהווה אכיפה של ממש. רק לחץ ציבורי מאד גדול משפיע על תפקוד המשרד שבשגרה פועל לטובת האינטרסים של המזהמים. בכל דיון טוענים נציגי המשרד שהמפעלים לא עוברים על החוק, ורק כאשר הבקורת הציבורית כל כך גוברת, המשרד סוף סוף מגלה אחריות ומממש את תפקידו כרגולטור ומבצע פעולות אכיפה. כך קרה גם לפני שנה בעקבות הסערה הציבורית באפריל 2015 – כשהוגשו כתבי האישום נגד בתי הזיקוק, עיצומים נגד הנמל…מה שמוכיח את הטענה שלנו שאין מי שמגן על תושבי המפרץ.

המשרד להגנת הסביבה חוזר על המנטרה של המשך הפחתת זיהום האוויר בחיפה משנת 2009 וכך יצא גם בהודהע כי בשנת 2015 הייתה הפחתה נוספת. אנחנו שואלים איך ייתכן שאלו הערכות המשרד כאשר אנו עדים למקרה כמו זה, שבו כרמל אולפינים מדווח על פליטה כפולה של חומרים אורגניים נדיפים בשנת 2015?

 

עדכון מ-28.3.16:
המשרד להגנת הסביבה שלח לקבוצת כרמל אוליפינים ומנכ"ל בז"ן צו מנהלי למניעה ולצמצום של זיהום אוויר בתרכובות אורגניות נדיפות (VOCs) שמקורן בפליטות מרכיבי ציוד במפעל החברה

 

 

 

מנכ"ל בז"ן יוזמן לשימוע בגין עלייה חריגה ברמות הזיהום, יאיר קראוס, nrg, 23.2.16

מפעל 'כרמל אוליפינים', אחד הגורמים המרכזים לפליטת מזהמים במפרץ חיפה, נמצא בסכנת השבתה לאחר שהתגלתה חריגה חמורה בהיקף הזיהום שהוא יוצר. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "חלק מהגברת האכיפה". בז"ן: "החברה מקפידה על קיום הוראות החוק"

 

סערת הזיהום בחיפה: לראשונה – מפעל של בז"ן בסכנת סגירה, עדי חשמונאי, 23.2.16, וואלה !NEWS

על רקע נתוני דוח זיהום האוויר במפרץ והמחאה הציבורית נגד מפעלי הקבוצה, זימן המשרד להגנת הסביבה את מנכ"ל בז"ן לשימוע בשל עלייה בהיקף הזיהום שפלט מפעל "כרמל אולפינים" בשנה החולפת. זאת, בניגוד דווקא למגמה החיובית בשנים האחרונות. בז"ן: פועלים לפי חוק

 

הוגש שימוע טרם נקיטת צעדים למנכ"ל קבוצת בז"ן, נתוני זיהום חריגים, יובל בגנו, יונתן הללי, 23.2.16, מעריב online

הזימון לשימוע הוגש בעקבות ממצאי העלייה החריגה בזיהום האוויר לשנת 2015 של חברת "כרמל אוליפינים" הפועלת במתחם בז"ן

 

שימוע למפעל מזהם של בזן בחיפה, פוראת נסאר, 23.2.16, חדשות 2

בצעד משמעותי נגד זיהום האוויר בחיפה, החליט המשרד להגנת הסביבה לזמן את מנהלי אחד המפעלים של בז"ן באזור לקראת הוצאת צו סגירה. הסיבה: עלייה חדה ברמת הפליטות ב-2015. במשרד הדגישו: פועלים לשמור על בריאותם של תושבי מפרץ חיפה

 

בעקבות חריגה בזיהום האוויר: שימוע למפעל כרמל אולפינים בחיפה, ליאור גוטמן, 23.2.16, כלכליסט

המשרד להגנת הסביבה זימן לשימוע את מנכ"ל בזן, החברה האם, שלאחריו יוחלט האם לנקוט צעדים נגד המפעל. הסיבה: הכפלה בפליטות מזהמים אורגנים נדיפים ב-2015; בזן: "מקפידים על ביצוע הוראות החוק"

 

השר גבאי נגד בז"ן: המנכ"ל זומן לשימוע בעקבות עלייה בזיהום בחיפה, אלי לוי, 23.2.16, נענע10

המשרד להגנת הסביבה זימן את מנכ"ל חברת בז"ן, אבנר מימון לשימוע בגלל רמות זיהום אוויר חריגות שנמדדו במפעל כרמל אולפינים במפרץ חיפה ששייך לבז"ן. השימוע יתקיים ביום ראשון והוגדר בהודעת משרדו של השר אבי גבאי כמהלך שמגיע טרם נקיטת צעדים נגד החברה

יומן הצהריים, רשת ב', 23.2.16

שתף

עוד באותו עניין