עמותת אזרחים למען הסביבה

הפעילות שלנו במפרץ חיפה

המאבק נגד הזיהום התעשייתי במפרץ חיפה מהווה חלק מרכזי בפעילות שלנו בעשורים האחרונים. מפרץ חיפה הוא המטרופולין המזוהם ביותר במדינה ומאות אלפי תושבים חיים בו ובסביבותיו וסובלים מעודף תחלואה גבוה בגלל רמות הזיהום הגבוהות יחסית לגודל השטח. 

מפרץ חיפה הוא מחסן הדלק והכימיקלים של מדינת ישראל, קיימים בו ריכוזים של מאות אלפי טונות של חומרים מסוכנים שונים בשטח מצומצם של כ-20 ק"מ רבועים.

מיקומו של מאגר חומרים מסוכנים אלו בלב אחד האזורים המאוכלסים והצפופים ביותר בישראל הינו מקור לדיון מרכזי כבר שנים ארוכות. חומרים כמו גפ"ם (גז פחמימני מעובה), דלקים שונים, אתילן, ברום, אמוניה ועוד, מיוצרים, מאוכסנים ומשונעים בו.

מפרץ חיפה הוא המטרופולין המזוהם ביותר במדינה. מאות אלפי תושבים חיים במפרץ חיפה ובסביבותיו וסובלים מעודף תחלואה גבוה בגלל רמות הזיהום הגבוהות, יחסית לגודל השטח. התושבים שחיים באזור, או עוברים בו, חשים בגופם ובנשימתם את הסכנות הרבות הטמונות בו. אחוזי התחלואה והתמותה באזור, אישפוזי הילדים, המומים המולדים – הן נורות האזהרה שמאותתות כבר שנים:

"יותר מ-30 שנות מחקר, יותר מ-70 דו"חות ומחקרים, מאות נתונים מבהילים על הקשר בין הזיהום באזור חיפה לתחלואה של התושבים בסרטן, מחלות נשימתיות, דם ולב", כך נכתב בין השאר ב"מוסף כלכליסט" בפברואר 2016 בכתבתה של קרן צוריאל הררי "קחו אוויר ותרגעו".

 

אולם המדינה לא עושה מספיק בכדי למזער את הנזקים הרבים שנגרמים לתושבים. גם המידע על זיהום האוויר, אירועי חומרים מסוכנים, מוסתר על פי רוב.

במרץ 2014 ולאחר מכן שוב, ביוני 2015 הגישה העמותה עתירה מנהלית נגד המשרד להגנת הסביבה לאחר שבמשך חודשים ארוכים לא קיבלנו מענה הולם לבקשות על פי חוק חופש המידע שהפנינו למשרד.

 

כבר בראשית שנות ה 2000 החלטנו להקדיש משאבים רבים של העמותה למאבק נגד הזיהום התעשייתי הכבד במפרץ חיפה

הנה חלק מהפעולות שיזמנו והובלנו